Filary emerytalne w Niemczech

Państwo Niemieckie opracowało koncept trzech filarów emerytalnych. Ze względu na niski przyrost naturalny, co wiąże się ze starzeniem się społeczeństwa niemieckiego, coraz ważniejsze jest zadbanie o własną przyszłość emerytalną.
Koncept trzech filarów:

państwowa emerytura w Niemczech, która zależna jest od przepracowanych lat pracy, w których zostały odprowadzone składki socjalne jak i wysokości naszych dochodów brutto. Niestety emerytura wynosi około 30% naszych dotychczasowych zarobków, co nie pozwala na utrzymanie dotychczasowego standardu życia, zmuszając nas do rezygnowania z niektórych przyjemności.
Państwo niemieckie oferuje dofinansowania do emerytury (tzw. Zulagen), dla osób zatrudnionych oraz ich rodzin. Więcej: RIESTER RENTE
renta zakładowa to fundusz emerytalny, który oferuje nam nasz pracodawca. Dodatkowe składki na emeryturę są odciągane od naszej wypłaty (kwoty brutto) i inwestowane w fundusz emerytalny. Dzięki temu zarówno my, jako pracobiorca oraz nasz pracodawca zaoszczędzamy na składkach socjalnych jak i podatku. Renta zakładowa (betriebliche Altersvorsorge) to jedna z legalnych form oszczędności podatkowych (Einkommensteuer) oraz opłat socjalnych (Sozialabgaben).
ostatni filar to prywatne ubezpieczenie emerytalne, które wypracowywuje dużo wyższy kapitał emerytalny, gdyż wpłacone składki są inwestowane w akcje. Szczególnie opłacalny dla młodych osób, które już z najniższą składką miesięczną, mogą profitować z wysokiej emerytury prywatnej, mając całkowity udział w zyskach. Plusem jest skrócony okres płacenia składek, który wynosi 30 lat (w zależności od oferty), a nie jak w przypadku renty państwowej do końca okresu pracy.


Obowiązek ubezpieczenia emerytalnego?


Społeczeństwo niemieckie starzeje się a sytuację tą pogarsza niski przyrost naturalny w Niemczech. Coraz mniej dzieci przychodzi na świat, a średni okres naszego życia wydłuża się wraz z postępem technicznym oraz medycznym. Jakie konsekwencje maja te zmiany dla nas?

Struktura wiekowa społeczeństwa Niemieckiego ma duży wpływ na spadek wypłacanej państwowej emerytury. Aktualnie wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Niemczech wynosi 65 lat. Państwowa renta oraz szybki wzrost podatków przyczyniają się do problemów finansowych i uniemożliwiają spokojne spędzenie wieku emerytalnego. Wraz z upływem lat wzrastają koszty leczenia oraz zapotrzebowania na opiekę medyczną. Odpowiedzialność za swoje zabezpieczenie finansowe w wieku emerytalnym ponosi każdy obywatel osobiście. Warto wiec zastanowić się nad możliwymi rozwiązaniami już teraz.

Od roku 2013 powinna wejść ustawa mówiąca o obowiązku ubezpieczenia emerytalnego dla osób prowadzących własną działalność gospodarcza w Niemczech. Osoby, które nie wybiorą funduszu emerytalnego będą przymusowo ubezpieczone w Państwowym funduszu emerytalnym, co wiąże się często ze stratami materialnymi. Ubezpieczenie emerytalne może być korzystne również dla osób, które chcą zmniejszyć podatki płacone do niemieckiego Urzędu skarbowego.

Pracodawcy, pracownicy oraz osoby prowadzące Gewerbe w Niemczech mogą się dowiedzieć jaki fundusz emerytalny będzie dla nich najkorzystniejszy. Chętnie odpowiemy na wszystkie Państwa pytania oraz

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen